Weekend Otwarcia

Szczegóły programu

Koordynator:
Chris Baldwin

WEEKEND OTWARCIA

Trzy dni Weekendu Otwarcia (15-17 stycznia 2016) wypełnione prawie setką wydarzeń kulturalnych zainaugurują rok Europejskiej Stolicy Kultury we Wrocławiu.
 
W niedzielnym finale dziesiątki tysięcy osób weźmie udział w  „Przebudzeniu” – jednym z najliczniejszych i najbardziej spektakularnych pochodów w historii miasta. – Wrocławianie będą mogli połączyć się we wspólnym przemarszu i uczestniczyć w artystycznej opowieści o historii miasta i jego mieszkańców – mówi Chris Baldwin, twórca „Przebudzenia”.

Weekend Otwarcia, którego najważniejszym elementem będzie „Przebudzenie”, rozpocznie się w piątek, 15 stycznia. W czasie 3 dni zaplanowano około 100 wydarzeń kulturalnych, tak by każdy znalazł coś dla siebie. Najważniejsze z nich to wystawa prac legendarnego hiszpańskiego rzeźbiarza Eduardo Chillidy (w Galerii Awangarda, BWA Wrocław, wernisaż 15 stycznia) i ekspozycja „Made in Europe. 25 lat nagrody Unii Europejskiej w dziedzinie architektury współczesnej – Mies van der Rohe Award”, dzięki której poznamy najlepsze realizacje światowej architektury (Muzeum Architektury, wernisaż 16 stycznia). ESK zaprasza także na trzydniowy projekt „Mercouri/Xenakis” obejmujący wystawę, koncerty i spektakl poświęcone twórczości Iannisa Xenakisa – legendarnego greckiego architekta i kompozytora oraz Melinie Mercouri – greckiej aktorce, minister kultury i pomysłodawczyni idei Europejskiej Stolicy Kultury. W sobotę (16 stycznia) Europejska Stolica Kultury zaprosi do „Muzeum Marzeń”. We wrocławskim Muzeum Narodowym reżyser Jacqueline Kornmüller wraz z gwiazdami literatury i teatru oraz tancerzami pokaże dziewięć kameralnych przedstawień inspirowanych dziełami sztuki.

PEŁNA TECZKA PRASOWA:  T U T A J
 

„Przebudzenie” – Ceremonia Otwarcia
przemarsz ulicami miasta Czterech Duchów Wrocławia


„Przebudzenie” to najważniejsze wydarzenie stanowiące finał Weekendu Otwarcia Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016. 17 stycznia dziesiątki tysięcy osób przejdzie z czterech dzielnic do wrocławskiego Rynku w największym pochodzie w historii miasta. Pod przewodnictwem czterech Duchów – Wielu Wyznań, Innowacji, Odbudowy i Powodzi opowiedzą o historii miasta. Zwieńczeniem pochodu będzie spektakularne widowisko w Rynku.
 
Twórcą „Przebudzenia” jest Chris Baldwin, kurator ESK ds. performance. Brytyjski performer znany jest w Europie z przedsięwzięć tworzonych z wielkim rozmachem. Ma na swoim koncie m.in. celtyckie widowisko na dziesięciu hektarach powierzchni w Hiszpanii. Wrocławski projekt zrealizuje we współpracy z Philippem Geffroy’em, francuskim artystą wizualnym, projektantem spektakularnych Duchów. Oprawa muzyczna powstaje przy współpracy z Pawłem Romańczukiem (Małe Instrumenty). Z tej okazji zostało ręcznie wykonanych 40 instrumentów muzycznych towarzyszących Duchom. – Naszym celem jest dialog przeszłości z przyszłością Wrocławia prowadzony przez artystyczne diaspory, bezpośrednio łączące się z jego historią, gdzie mieszają się jak w tyglu pierwiastki polskie, ukraińskie, izraelskie, niemieckie i czeskie – tłumaczy Baldwin. 
W celu metaforycznego „przebudzenia” różnych części miasta, kilkukilometrowe pochody wraz z Duchami przejdą do Rynku z czterech miejsc: zajezdni tramwajowej „Dąbie”, zajezdni autobusowej przy ul. Grabiszyńskiej, zajezdni „Popowice” i Wyższej Oficerskiej Szkoły Wojsk Lądowych przy  ul. Czajkowskiego. Każdy pochód będzie ogromnym widowiskiem artystycznym. Ceremonia Otwarcia to ponad 1300 artystów i 200 chórzystów, 50 żołnierzy, 20 członków orkiestry, około 300 cyklistów,  30 instalacji świetlnych, ponad 1400 kostiumów, 30 gigantycznych kukieł i 5 tramwajów.

„Przebudzenie” jest drugą częścią projektu o nazwie „Kwartet Flow” autorstwa Chrisa Baldwina. Pierwszą częścią były „Mosty” (czerwiec 2015), w których wzięło udział 22 tysięcy osób. 27 wrocławskich mostów i kładek zamieniło się wtedy m.in. w sceny teatralne, przestrzenie koncertowe i pracownie plastyczne. Po „Przebudzeniu” (17 stycznia) nastąpi „Flow”, w ramach którego 11 czerwca 2016 roku na Odrze odbędą się koncerty, spektakle i happeningi. Ostatnim wydarzeniem jest „Niebo” – ceremonia zamknięcia obchodów ESK 2016, podczas której 17 grudnia 2016 roku w Hali Stulecia wybrzmi spektakl  z europejskim dziedzictwem Wrocławia w roli głównej.

MAPA WYDARZENIA WRAZ Z LEGENDĄ I HARMONOGRAMEM: T U T A J  

PEŁNA TECZKA PRASOWA: T U T A J
 

 

Informacje prasowe, opisy projektów, zdjęcia i materiały video, można znaleźć:

TUTAJ

Spot Weekedu Otwarcia ESK Wrocław 2016 można zobaczyć:

TUTAJ

Kontakt dla mediów:

Magda Kotowska
magda.kotowska@wroclaw2016.pl
+48 785 44 10 44

 

AKREDYTACJE
 

Partnerzy i sponsorzy

Dzięki nim to wszystko jest możliwe!

Ładowanie...
Ładowanie...

Nagłówek