Szczegóły programu

Współpraca ze Lwowem jest ważnym elementem programu Wrocławia ESK 2016.

O bieżących działaniach w ramach programu w tym m.in. o polski-ukraińskim festiwalu jazzowym JAZZ BEZ można przeczytać w zakładce "Działania". Poniżej prezentujemy ogólny opis programu wraz z poszczególnymi opisami modułów, które będą realizowane w ramach MIESIĄCA LWOWSKIEGO


 

Wrocław – Lwów

Miesiąc Lwowski - LVIV MONTH - kwiecień 2016

Kwiecień 2016 roku – to specyficzny/symboliczny czas pomiędzy katolickimi Świętami Wielkanocy (kalendarz gregoriański - 27.03) a prawosławną Paschą (kalendarz juliański 1.05). Ten niezwykły symboliczny czas poświęcony będzie na prezentację Lwowa oraz współczesnego oblicza Ukrainy.

Kontekst projektu

Związek Wrocławia i Lwowa jest szczególny, bowiem wiąże się nierozerwalnie z dramatyczną historią XX wieku. W trakcie działań powojennych w 1945 roku przesunięto granice Polski ze wschodu na zachód. Zmiana ta wiązała się z przemieszczeniem ludności.  We Wrocławiu osiedliła się znaczna liczba przybyszów ze Wschodu, w tym lwowskich profesorów i artystów. W taki oto sposób intelektualne dziedzictwo Lwowa, swoiste genius loci miasta, zakorzeniło się we  Wrocławiu.

Tworząc program Miesiąca, Lwów traktowaliśmy jako miasto-soczewkę, które pozwala zajrzeć w głąb całej Ukrainy; miasto, poprzez które komunikujemy się z kulturą i sztuką Wielkiej Ukrainy, w całym jej aktualnym, niezwykle złożonym wymiarze.

Wybrane moduły programu Miesiąca Lwowskiego

Ulica Lwowska – zagości w Rynku Wrocławskim. Aranżacje scenograficzne przywołujące lwowską architekturę, działania artystyczne, prezentacje kulturalne i kulinarne w przestrzeni publicznej wprowadzą nas w atmosferę i klimat współczesnego Lwowa. Nie zabraknie tradycyjnego  rękodzieła, współczesnego designu, ani działań animacyjnych dla najmłodszych.

Kawiarnia Lwowska –  przez cały kwiecień 2016 funkcjonować będzie specjalna Kawiarnia Lwowska; w połączeniu z Ulicą Lwowską przywoływać będzie atmosferę kawiarni artystycznych naszego sąsiada.  Miejsce to pulsować będzie tętnem współczesnej kultury ukraińskiej.  Muzyka na żywo i literatura będą osią życia artystycznego Kawiarni. To tu odbywać się będą spotkania z wybitnymi poetami, pisarzami i intelektualistami; koncerty jazzowe, etno i folkowe. Podczas prezentacji literackich poznamy najnowszą poezję ukraińską stworzoną  po Rewolucji Godności na Majdanie, która złoży się na specjalną publikację książkową, wydaną z tłumaczeniami na języki polski i angielski. Nie będziemy stronić również od debat o aktualnych problemach społecznych i politycznych Ukrainy. Wystrój kawiarni  zaprojektują  współcześni ukraińscy designerzy.  

Kino ukraińskie – pokaz najnowszych trendów eksportowych w kinie ukraińskim. Zaprezentujemy wszystko, co najbardziej jakościowe i aktualne w ukraińskiej kinematografii; zarówno pełnoformatowe produkcje kinowe, jak  również filmy dokumentalne i kino artystyczne. Pokazy, połączone ze spotkaniami i  dyskusjami z twórcami, będą próbą wyłonienia kanonu kina ukraińskiego. Rozumiejąc, iż język filmu doskonale opowiada o specyfice społecznej i kulturowej społeczeństw, pragniemy by powstał Kanon kina ukraińskiego i stał się  podpowiedzią dla obywateli Europy,  jakie filmy obejrzeć, by poznać i zrozumieć Ukrainę.

Ukraiński Zriz / Przeobrażenie – Przeobrażenie to całościowy ogląd aktualnego stanu ukraińskiej sztuki wizualnej. To olbrzymia, wielowątkowa wystawa realizowana przy udziale blisko 50 ukraińskich artystów, na którą złoży się ponad 200 obiektów z całego kraju.  Wystawa podejmuje próbę pokazania sztuki ukraińskiej wobec czasu wojny i zmiany. Osią prezentacji jest Triennale ukraińskiej sztuki współczesnej Ukraiński Zriz – Przeobrażenie, które zostanie uzupełnione o dwie równoległe wystawy. Pierwsza z nich ma charakter historyczny i  poświęcona będzie poszukiwaniom medialnym i eksperymentalnym w sztuce ukraińskiej, druga to wybór współczesnej  ukraińskiej sztuki mediów. Wystawom towarzyszyć będzie program ukraińskiego performansu, a także pokazy dokumentalne video-artu (sztuka wideo) i land artu (sztuka ziemi). Całościowy obraz ukraińskiej sztuki dopełni platforma internetowa będąca wirtualną galerią sztuki ukraińskiej, pomieści ona sylwetki kilkuset współczesnych twórców oraz kilka tysięcy zdigitalizowanych dzieł.

Dźwięki ze wschodu  – cykl prezentacji muzycznych na  Rynku Wrocławskim. W każdy weekend w przestrzeni publicznej miasta usłyszymy muzykę ze Wschodu: współczesne brzmienia inspirowane wschodnimi skalami i harmoniami, ale również  folklor, rock i  jazz. Nie zabraknie eksperymentów muzycznych i elektroniki.

Wrocławskie artefakty przeniesione ze Lwowa - w przestrzeni kulturowej Wrocławia funkcjonują istotne symboliczne obiekty, które przybyły tu po wojnie ze Lwowa. Jest to między innymi pomnik Fredry na Rynku oraz Panorama Racławicka. W trakcie Miesiąca Lwowskiego artefakty te zostaną włączone ponownie w rytm ukraińskiej rzeczywistości.

Na Miesiąc Lwowski złożą się także rezydencje menadżerskie dla młodych ukraińskich animatorów i producentów kultury. Będą współtworzyć Miesiąc Lwowski wraz z nami i jednocześnie zdobywać kompetencje zawodowe i doświadczenie pracy przy europejskim projekcie.  

koordynator Miesiąca Lwowskiego
Rafał Koziński
rafal.kozinski@wroclaw2016.pl

Organizatorzy i Partnerzy:
Europejska Stolica Kultury Wrocław 2016
Narodowe Forum Muzyki
Urząd Miasta Wrocław
Urząd Miasta Lwowa
Artystyczne Stowarzyszenie Dzyga – Lviv
Fundacja Trans Kultura PL- UA
Artystyczna Rada Dialog Lviv
Instytut Aktualnej Sztuki – Lviv

Podpisanie Memorandum

Jazz Bez  / 3 weekendy z bez-granicznym polsko-ukraińskim jazzem

Europejska Stolica Kultury Wrocław 2016 i lwowskie stowarzyszenie Dzyga zapraszają na wyjątkowy polsko – ukraiński festiwal Jazz Bez. Odbywający się we Lwowie Jazz Bez to muzyczne wydarzenie o piętnastoletniej tradycji; to wielowymiarowe święto jazzu: jazzu tradycyjnego i awangardowego; jazzu światowego i ukraińskiego; jazzu elitarnego, inteligentnego, eksperymentalnego; to dziesiątki nowych projektów międzynarodowych, setki muzyków, tysiące miłośników jazzu i wiele kilometrów tras koncertowych.

Jazz Bez to bardzo specyficzny festiwal, nazywany czasami festiwalem wędrującym. Jego serce bije we Lwowie, ale idea Jazz Bez każdego roku uwodzi kolejne miasta, sprawiając, że muzycy przemieszczają się z koncertami coraz dalej, docierając do nowych terytoriów i odbiorców.  Obecnie Jazz Bez to federacja 10 ukraińskich i 6 polskich miast oraz kilkudziesięciu współorganizatorów. W grudniu 2015 roku Jazz Bez po raz pierwszy zagości także we Wrocławiu.

W dwóch wrocławskich klubach usłyszymy specjalne projekty artystów z Ukrainy, którzy wystąpią z jazzmanami ze Stanów Zjednoczonych, Niemiec, Austrii, Portugalii i Polski. W ramach Jazz Bez/  Wrocław czeka nas także koncert  Vehemence Quartet - laureatów konkursu 51. Jazzu nad Odrą.

Wstęp na wszystkie wydarzenia festiwalowe jest bezpłatny.

Jazz Bez 2015 we Wrocławiu jest zapowiedzią cyklu ukraińskich wydarzeń kulturalnych, tzw. miesiąca lwowskiego, który odbędzie w ramach ESK Wrocław 2016 w kwietniu przyszłego roku.  

Jazz Bez | Wrocław
4.12.2015-18.12.2015
Wstęp wolny

Miejsca festiwalowe:

Oficjalne otwarcie festiwalu: BARBARA / Świdnicka 8c, Wrocław/ 9.12.2015 / środa / godz. 20.00
SANATORIUM KULTURY / Przejście Garncarskie 2, Wrocław / sanatoriumkultury.pl
 

Informacja:
koordynator Wrocław – Lwów ESK 2016: Rafał Koziński, rafal.kozinski@wroclaw2016.pl
koordynacja Jazz Bez we Wrocławiu: Olga Chrebor, jazzbezwroclaw@gmail.com, tel.: +48 609 73 40 44

Program Jazz Bez | Wrocław:
THE FOREST TUNER - SZYMON BIAŁORUCKI / Polska /
4.12.2015 / piątek / godz. 20.00 / SANATORIUM KULTURY / Wstęp wolny
MATEEN-BAUER-TOKAR-KUGEL / Stany Zjednoczone / Niemcy / Ukraina /
Oficjalne otwarcie festiwalu

9.12.2015 / środa / godz. 20.00 / BARBARA / Wstęp wolny
LAMA / Portugalia /   
10.12.2015 / czwartek / godz. 20.00 / SANATORIUM KULTURY / Wstęp wolny
ŁEMKOWSKA SUITA  / Ukraina / Austria /
11.12.2015 / piątek / godz. 20.00 / SANATORIUM KULTURY / Wstęp wolny
VEHEMENCE QUARTET  / Polska /
12.12.2015 / sobota / godz. 20.00 / SANATORIUM KULTURY / Wstęp wolny
JAM SESSION
12.12.2015 / sobota / godz. 22.00 / SANATORIUM KULTURY / Wstęp wolny
PETER GABRIEL DUO / Polska /
18.12.2015 / piątek / godz. 20.00 / SANATORIUM KULTURY / Wstęp wolny

Artyści:
THE FOREST TUNER - SZYMON BIAŁORUCKI / Polska /

facebook.com/theforesttuner
Szymon Białorucki – puzon
Mateusz Sobiechowski – klawisze
Adam Tadel – kontrabas
Piotr Budniak – perkusja

Kwartet The Forest Tuner wymyka się z głównego nurtu wschodzących zespołów jazzowych. Najbardziej ceni prostotę, przez co tworzy muzykę przejrzystą i bogatą w piękno akustycznego brzmienia instrumentów. Zaskakująca różnorodność stylów w kompozycjach wprowadza niecodzienną narrację, cały czas zachowując spójność. Muzyka kwartetu urzeka tanecznością, poczuciem humoru i szczerą radością płynącą od wykonawców. The Forest Tuner powstał w 2014 roku, z inicjatywy puzonisty Szymona Białoruckiego, po okresie studiów, które odbył w Hochschule Luzern (Szwajcaria), kształcąc się u wybitnego puzonisty – Nilsa Wograma. Kwartet ten, to połączenie kreatywnych osobowości Mateusza Sobiechowskiego, Adama Tadela Piotra Budniaka oraz Szymona Białoruckiego – studentów i absolwentów Akademii Muzycznych w Krakowie i Katowicach. Mają oni w swoim dorobku nagrody i występy na największych festiwalach w Polsce i Europie: EuropaFest, Jazz Nad Odrą, Jazz Juniors, Bielska Zadymka Jazzowa, Krokus Jazz Festival, Czech Jazz Contest i inne. Członkowie zespołu współpracowali m.in. z artystami takimi jak: Janusz Muniak, Mike Russell, Zbigniew Namysłowski, Ori Dakari, Jan Smoczyński, Nikola Kołodziejczyk.

MATEEN-BAUER-TOKAR-KUGEL / Stany Zjednoczone / Niemcy / Ukraina /
Sabir Mateen – saksofon altowy i tenorowy / www.sabirmateen.com
Conny Bauer – puzon / www. connybauer.de
Mark Tokar – kontrabas /  www.marktokar.info
Klaus Kugel –  perkusja / www.klauskugel.com

Specjalny projekt stworzony na Jazz Bez, w którym każda osobowość jest legendą. Mark Tokar to kluczowa postać ukraińskiej sceny jazzowej; precyzyjny instrumentalista; współtwórca szeregu międzynarodowych grup (występował z Kenem Vandermarkiem, Timem Daisy, Dave'em Rempisem, Fredem Frithem, Mazzolem, Mikołajem Trzaską, Magnusem Broo, Per-Ake Holmlanderem, Markiem  Sandersem). Wraz z Klausem Kugelem, jednym z najbardziej zajętych i elokwentnych współczesnych perkusistów jazzowych w Europie Środkowo-Wschodniej (jak mówi o nim D. Wayne w AllAboutJazz), nie szczędzą wysiłków, by przekształcić jazz w bardziej uniwersalny język muzyczny. Bezustannej obecności Sabira Mateena  na scenie muzyki improwizowanej nikt nie może zignorować. Uczyniła go ona bohaterem rozdziału książki Phila Freemana pt. Nowy Jork jest teraz! Nowy powiew free jazzu.  Mateen  grał w każdym zakątku Stanów Zjednoczonych i objechał jako muzyk cały glob; jest kreatorem światowej sceny improv; współtworzył dziesiątki projektów i współpracował z wieloma wybitnymi artystami (Test, One World Ensemble, Tenor Rising, Sunny Murray's bands, the Raphe Malik Quartet, Alan Silva, Kali Fasteau, Butch Morris, Bill Dixon, William Hooke i wielu innych). Conny Bauer to multiinstrumentalista; zaczynał od gitary jako 16-latek, po czym do swego instrumentarium dołączył trąbkę, saksofon altowy, perkusję, gitarę basową i w końcu od 1973 r. puzon, z którym stale eksperymentuje starając się odkrywać nowe światy dla siebie i swoich odbiorców. Na swoim koncie ma współpracę z takimi artystami jak: Peter Brötzmann, Fred van Hove, Han Bennink, Derec Bayley, Butch Morris, Micha Mengelberg, Antony Braxton, George Lewis

Alexander von Schlippenbach, Tony Oxlay, Jon Rose, Barry Guy, Peter Kowald, Louis Moholo, Maggie Nickols, E. L. Petrowsky, Ulrich Gumpert, Günter Sommer, Uwe Kropinski, Helmut Joe Sachse, Louis Sclavis, Joachim Kühn, Ernst Reijseger, Johannes Bauer, Irene Schweizer, Barre Phillips i in. Na stałe związany z Exis, FEZ, the K. Bauer Quartett, the K. Bauer Trio, Doppelmoppel and the Zentralquartett,

LAMA / Portugalia /   
lamatrio.wordpress.com
Gonçalo Almeida – kontrabas / gonzobass.wix.com/gonzoalmeida
Susana Santos Silva –  trąbka / susanasantossilva.com
Greg Smith – perkusja / bgsbeats.com

Lama trio jest nowoczesnym głosem we współczesnym jazzie, w którym harmoniczne kompozycje łączą się z energetyczną improwizacją, klasyczne melodie spotykają się z dźwiękami elektroniki oraz elektroakustyki. Muzyka trio jest w pełni kontrolowana, ale zarazem jakby "porzucona", tkliwa i wściekła. Lama trio to w pełni dojrzała grupa muzyków. Elementy pasują do siebie tak mocno, że nie ma przestrzeni na niepotrzebną nutę, rytm i oddech (...) to zwinna przechadzka pomiędzy strukturą a wolnością. Jako zespół wydali trzy płyty długogrające dla renomowanej portugalskiej wytwórni Clean Feed. Po znakomicie przyjętej Oneiros (CFR 2011) nagrali Lamacal (CFR 2013) ze światowej sławy amerykańskim saksofonistą i klarnecistą Chrisem Speedem. W tym roku we współpracy z belgijskim saksofonistą i klarnecistą  Joahimem Badenhorstem wydali świetnie przyjętą płytę The Elephant's Journey (CFR 2015) inspirowaną powieścią noblisty José Saramago.

Gonçalo Almeida; rocznik '78.; ukończył konwersatorium w Rotterdamie. Gra w różnych projektach, poruszając się swobodnie pomiędzy gatunkami: free jazz i jazz-core, świetnie odnajduje się w wolnej improwizacji; współpracuje z artystami wideo, tancerzami, poetami oraz z twórcami teatralnymi. Grał z wybitnymi przedstawicielami współczesnego jazzu: Chrisem Speedem, Fredem Lonberg-Holmem, Wilbertem de Joode, Martinem van Duynhovenem. Jest współtwórcą i czołowym przedstawicielem holenderskiej sceny jazz-corowej (projekty Cactus Truck, Donne & Desire, Albatre)

Susana Santos Silva; absolwentka College of Music and Performing Arts w Porto i szkoły dla młodych talentów Codarts w Rotterdamie; obecnie na ostatnim roku Staatliche Hochschule für Musik w Karlsruhe. Poza Lama trio gra w duetach z Torbjörnem Zetterbergiem, Kaja Draksler, Jorge Queijo. Grała na wielu festiwalach m.in. w Portugalii, Hiszpanii, Francji, Holandii, Szwecji, USA, Polsce.

Greg Smith; studiował muzykę klasyczną w McGill University w Montrealu, po dwóch latach zaczął grać na perkusji. Inspiruje się twórczością Tonego Williamsa, Jacka Dejohnette'a i Elvina Jonesa. Komponuje dla baletu, artystów tańca oraz filmu. Gra w różnych stylach: R&B, Hip-hop. Często improwizuje. Grał z nominowaną do nagrody Grammy Ryan Shaw.

ŁEMKOWSKA SUITA  / Ukraina / Austria /
Anton Pyvovarov – saksofon  altowy / facebook.com/antonjazzsax
Igor Zakus – gitara basowa / facebook.com/igorzakus
Laura Marti – wokal /facebook.com/laura.martirosyan
Nataliya Lebedeva – klawisze / myspace.com/nataliyalebedeva
Artur Frolov – perkusja / facebook.com/artur.frolov

Łemkowska Suita to projekt etno-jazzowy Antona Pyvovara i najwybitniejszych ukraińskich muzyków jazzowych (Igora Zakusa, Laury Marti, Nataliyi Lebedevoyi, Artura Frolova). Cykl suita składa się z 7. obrzędowych pieśni ludowych z regionu Łemkowszczyzny. Muzycy Suity współpracowali m. in. z takimi artystami jak:  Steve Vai, David Friesen, Igor Osipov, Ken Hensley (Uriah Heep), Sharon Stanley, Marcus Miller, Mark Gilmore, Chico Hamilton i wielu innych.

Skład projektu:

Anton Pyvovarov; saksofonista, kompozytor, aranżer, sideman; wychował się na Ukrainie, studiował w Stanach Zjednoczonych, a od 2010 roku mieszka w Austrii. Współpracuje właściwe ze wszystkimi najwybitniejszymi osobowościami ukraińskiej sceny jazzowej;  brał udział w projekcie „Euforia” legendarnego perkusisty Chico Hamiltona; muzyk w New School Afro-Cuban Jazz Orchestra (opieka Bobby Sanabria), zespole Vadima Neselovkyi’ego i wielu innych.

Igor Zakus;  zaliczany do grona najwybitniejszych ukraińskich basistów jazzowych; kompozytor, pedagog, wykładowca Kijowskiego Instytutu Muzyki im. Reinholda Glière’a; absolwent Konserwatorium we Lwowie w klasie oboju; wielokrotnie ogłaszany najlepszym basistą Ukrainy. W swoim dorobku artystycznym ma 25 wydawnictw CD,  cztery z nich to albumy solowe; zachwyca techniką i oryginalnym brzmieniem. Współpracował z takimi muzykami jak: Marcus Miller, Mark Gilmore, Oksana Biłozir, Tayisa Povaliy, Iryna Biłyk, Nina Matwijenko, Radioband i wieloma innymi. Jest liderem projektu Z-Band.

Laura Marti; wokalistka jazzowa, kompozytor, pedagog;  absolwentka Kijowskiego Instytutu Muzyki im. Reinholda Glière’a w klasie wokalu jazzowego; wykładowca w Kijowskiej szkole jazzu i sztuki estradowej. Z pochodzenia Ormianka. Założycielka grupy Lela Brasil Project oraz tworzonego wraz siostrą projektu Krunk.

Nataliya Lebedeva; wybitna ukraińska pianistka jazzowa, kompozytor, pedagog, aktywnie koncertuje i kreuje autorskie projekty; wykładowca Kijowskiego Instytutu Muzyki im. Reinholda Glière’a.

Artur Frolov; niezwykle utalentowany perkusista młodego pokolenia; absolwent Kijowskiej Akademii Muzycznej im. S. Prokofiewa; laureat Międzynarodowego Konkursu Młodych Perkusistów w Moskwie. Współpracuje z najwybitniejszymi jazzmanami i projektami, wśród których znaleźli się: Steve Vai, David Friesen, Igor Osipov, Ken Hensley (Uriah Heep), Sharon Stanley, Artem Lebedev, Coal Jazz Quartet, Frankie Band i in. 

VEHEMENCE QUARTET  / Polska/
facebook.com/vehemencequartet
Wojciech Lichtański – saksofon altowy

Mateusz Śliwa – saksofon tenorowy
Alan Wykpisz – kontrabas
Szymon Madej – perkusja

Gwałtowność i nieprzewidywalność to znak rozpoznawczy Vehemence Quartet. Wyjątkowe i jednolite brzmienie frontmanów w połączeniu z nadzwyczaj energiczną pracą sekcji rytmicznej sprawia, że zespół brzmi unikatowo. Podczas koncertu artyści zapraszają słuchacza do wspólnej podróży i wprowadzają go w rodzaj muzycznego transu. Kwartet prezentuje autorski program przygotowany przez utytułowanych muzyków młodego pokolenia, którzy mają na swoim koncie współpracę z takimi osobowościami jak: R. Brecker, E. Henderson, J. Muniak, P. Wojtasik, G. Nagórski, J. Kochan, V. Sendecki czy J. Stefański.

Zespół jest laureatem 51. Jazzu nad Odrą.

PETER GABRIEL DUO / Polska /
Jazz Tribute to Peter Gabriel

Piotr Schmidt – trąbka / schmidtjazz.com
Gabriel Niedziela – gitara

Zespół składa się z dwóch młodych, wybitnych muzyków jazzowych, którzy mają na koncie udział w wielu prestiżowych projektach muzycznych i współpracę z gwiazdami pokroju Michała Urbaniaka czy Waltera Smitha III.  Tandem wykonuje zarówno autorskie kompozycje, jak i nawiązuje do innych artystów, m.in. do repertuaru wokalisty  – Petera Gabriela, grając jego największe przeboje, takie jak My body is a cage czy Don't give up (niezapomniany duet z Kate Bush), w jazzowych aranżacjach. Peter Gabriel Duo to formacja, która powstała w sierpniu 2014 roku. Mimo krótkiej działalności scenicznej odbyła już kilka tras koncertowych w całej Polsce, każdorazowo gromadząc na koncertach liczną publikę.

Organizatorzy:
Europejska Stolica Kultury Wrocław 2016
Lwowskie stowarzyszenie Dzyga i Fundacja Trans Kultura
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

 

Koordynator współpracy:

Rafał Koziński 

rafal.kozinski@wroclaw2016.pl

Partnerzy i sponsorzy

Dzięki nim to wszystko jest możliwe!

Ładowanie...
Ładowanie...

Nagłówek